اختلال ضربه به سر

اختلال ضربه به سر

اختلال ضربه به سر

اختلال ضربه به سر

عوامل

با وجود اختراعات روزافزون در زمینه ایمنی وسائل نقلیه و بکارگیری آن ها در خودروها و موتورسیکلت ها، همچنان حوادث ترافیکی به عنوان مهمترین عامل ضربه به سر شناخته می شود. دلایل بعدی به عواملی مانند سقوط، خودکشی و درگیری اختصاص دارد.
فرد ممکن از پس از ضربه به سر متوجه آسیب نباشد و محل را ترک کند، اما برخی نشانه ها می تواند به تشخیص سریع آسیب کمک کند. از جمله خواب آلودگی شدید یا منگی غیرعادی، استفراغ های پی در پی، تاری دید، تشنج و یا خونریزی. این ضایعه در طولانی مدت می تواند عملکرد فرد را تحت تأثیر قرار دهد و او را دچار ناتوانی در برخی زمینه ها کند.

علائم

از نشانه های آن می توان به خواب آلودگی، ضعف عضلانی، مشکلات گفتاری، کاهش هوشیاری، سردرد و تحریک پذیری اشاره کرد.

استفاده از تصویربرداری عملکردیرزونانس مغناطیسی (fMRI) و نورونویگیشن TMS برای مکان یابی مغزی می تواند امکان بررسی فعالیت های سلولهای مغزی را در هنگام فعالیت مغز نشان دهد که با کمک پروفایل مناطق فعال در مغز می توان تکلم، حرکت، حافظه، احساسات و غیره را مورد ارزیابی قرار داد. تعیین دقیق محل این فعالیت ها در مغز و بررسی تغییرات آن ها می تواند تعیین کننده نوع درمان و نتایج  و عوارض حاصل از آن باشد.

درمان

 بسته های درمانی کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب برای مشکلات ناشی از ضربه به سر:
  • مشکلات خلقی: TMS و دارودرمانی
  • مشکلات گفتاری: TMS و گفتاردرمانی
  • حملات تشنجی: TMSو دارودرمانی
  • کرختی یا مور مور شدن دست ها و پاها: tDCS و کاردرمانی
  • نقص در هماهنگی عضلات: TMS، کاردرمانی و فیزیوتراپی
  • افزایش خطر سکته مغزی: TMSو دارودرمانی

کلینیک مربوطه

کلینیک افسردگی و دوقطبی

کلینیک افسردگی و دوقطبی آتیه درخشان ذهن در سال ۱۳۸۶ همزمان با شکل گیری کلینیک آتیه به منظور برطرف کردن و بهبود اختلالات خلقی از جمله افسردگی، فعالیت خود را آغاز کرد.

کلینیک افسردگی و دوقطبی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب

هدف ما از تشکیل این گروه در قالب یک مرکز جامع بهبود شرایط افرادی است که با انواع مختلف مشکلات اعصاب و روان، حسی، حرکتی، و مغزی (سکته مغزی، پارکینسون، صرع، افسردگی، وسواس و …) مواجه هستند.

کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای

هر آن چیزی که والدین باید بدانند. سازمان بهداشت جهانی اخیرا اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را به طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها افزوده ‌است. در نسخه