اختلال فلج مغزی

اختلال فلج مغزی

اختلال فلج مغزی

اختلال فلج مغزی

تعریف اختلال

اختلالات عملکردی شناختی سیستم مغز و اعصاب بیماری هایی هستند که ساختار سیستم عصبی را با مشکل مواجه می نمایند . این اختلالات در حقیقت بیماری های مشترک میان علم روانپزشکی و نورولوژی است. پیش از این و در میانۀ سالهای ۲۰۰۰ میلادی، نظریات، اختلالات عملکردی شناختی سیستم مغز و اعصاب را طور کامل در شاخۀ روانشناسی قرار می داد و تشخیص آنها در انجام تستهای ساده خلاصه می شد. امروزه و با پیشرفت مطالعات، اختلالات عملکردی شناختی سیستم مغز و اعصاب شامل نشانه های بالینی گسترده می باشد و اختلالاتی است که عملکرد سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. در هر شخص بیمار این نشانه ها می تواند متفاوت یاشد که در گروهی عوامل روانشناسی و در برخی اختلالات جسمی برجسته است.

فلج مغزی که از شایع ترین علل ناتوانی در کودکان به شمار می رود، باعث بروز ناتوانی های حرکتی-وضعیتی در کودک در حال تکامل می گردد. همچنین یک سری اختلال های ثانویه و همراه با بیماری دیده می شوند که ممکن است نسبت به خود بیماری، اثر بیشتری روی کودک و خانواده اش داشته باشند. این وضعیت اغلب با تشنج و ناهنجاری هایی در گفتار، دید، هوش، شناخت و رفتار همراه است که شرایطی خاص برای کودک و خانواده اش ایجاد می کند.

عوارض

عوارض فلج مغزی بسیار گسترده است؛ عوارض زیر به طور کلی در این کودکان وجود دارد:

  • اختلال در ارتباط و تعامل اجتماعی
  • نابینایی
  • تنبلی چشم
  • نشانه های طیف اوتیسم
  • اختلالات گفتاری
  • بی اختیاری ادرار و مدفوع
  •  مشکلات حرکتی جدی

درمان

 

• گرفتگی عضلانی: تحریک سلول های مغزی با بهره گیری از تکنولوژی TMS جهت بهبود عملکرد بخش های مختلف مغز از جمله اندام های فوقانی، تحتانی، گفتار و سایر مناطق (TMS)
• درد مزمن: تحریک نواحی مغزی به وسیله جریان مستقیم درون جمجمه‌ای(tDCS)
• بی اختیاری ادرار و مدفوع: بیوفیدبک: بیوفیدبک یا پسخوراند زیستی روشی است که از طریق آن فرد می تواند در هر یک از اُرگان های زیستی هدف تغییراتی را ایجاد نماید.
• مشکلات خلقی و عاطفی ناشی از فلج مغزی: TMS، tDCS و دارودرمانی

 

کلینیک مربوطه

کلینیک افسردگی و دوقطبی

کلینیک افسردگی و دوقطبی آتیه درخشان ذهن در سال ۱۳۸۶ همزمان با شکل گیری کلینیک آتیه به منظور برطرف کردن و بهبود اختلالات خلقی از جمله افسردگی، فعالیت خود را آغاز کرد.

کلینیک افسردگی و دوقطبی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب

هدف ما از تشکیل این گروه در قالب یک مرکز جامع بهبود شرایط افرادی است که با انواع مختلف مشکلات اعصاب و روان، حسی، حرکتی، و مغزی (سکته مغزی، پارکینسون، صرع، افسردگی، وسواس و …) مواجه هستند.

کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

عکس مربوط به خدمات tms

TMS: هر آنچه لازم است بدانیم

TMS چیست؟ تحریک مغناطیسی مغز یا  TMS (Transcranial Magnetic Stimulation)، روشی غیرتهاجمی و بدون درد برای تحریک مغز با استفاده از میدان مغناطیسی است که