اختلال دمانس

اختلال دمانس یا فراموشی

اختلال دمانس و فراموشی

اختلال دمانس یا فراموشی

تعریف اختلال

مغز انسان ارگانی است که تمام اطلاعات ضروری را ذخیره، یادآوری و پردازش می کند. مغزی که به وسیله بیماری دمانس تخریب شده است شباهت زیادی با حافظه کامپیوتری دارد که اطلاعاتش را از دست داده است. احتمال بروز این بیماری معمولا در دهه ششم زندگی تا پایان عمر افزایش می یابد و روند تخریبی آن شامل اختلال تدریجی حافظه، قضاوت و مهارت های زبانی همراه با تغییرات رفتاری است.

علائم

مشکلات عمده افراد مبتلا به دمانس عبارتند از:
• اختلال تفکر، یادگیری و حافظه
• آشفتگی های رفتاری
• دمانس همراه با افسردگی

نرخ شیوع

برای مسائلی نظیر تشخیص به موقع و کاستن از سرعت پیشرفت دمانس در سالمندان، باید ابتدا از نرخ شیوع، دلایل بروز و روش های درمانی آن آگاهی یابیم. بر اساس اطلاعـات انجمـن دمانس ایران آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در ایران وجـود ندارد اما احتمال می رود که حدود ۵۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا بـه دمانس باشند. اکنون جمعیـت ایران در حال حرکت از میانسالی بـه سـمت سـالمندی است و پیش بینی می شود در دو تا سه دهه آینده، %۲۵ جمعیت کشور سالمند شوند و با توجه به ارتباط دمانس و بـالا رفـتن سن، ۸ تا %۱۰ این جمعیت سالمند گرفتار دمانس خواهند شد. همچنین قابل توجه است که در ایران نسبت ابتلای زنان به دمانس کمی بیشتر از مردان است.

دلایل

از جمله دلایل بروز دمانس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• فشار خون
• بیماریهای قلبی-عروقی
• سکته مغزی
• دیابت نوع ۲
• اضافه وزن و چاقی
• مصرف الکل و سیگار
• وضعیت اقتصادی-اجتماعی پایین
• تحصیلات کم
• افسردگی
• ضربه به سر و آسیب تروماتیک مغز

درمان

تا همین اواخر عمده ترین روش جلوگیری از پیشرفت علائم دمانس استفاده از داروها و بازی های فکری بود. اما درمان های دارویی موجود برای این بیماری اثربخشی محدودی داشته و حتی گاهی اوقات عوارض جانبی را در پی دارند. در نتیجه استراتژی های درمانی جایگزین یا مکمل توجه زیادی را به خود جلب نموده اند. در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته استفاده از تکنولوژیهای نوین تحریک مغزی با اقبال زیادی مواجه شده اند.کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب با توسعه روشهای درمانی در سراسر جهان، با به کارگیری پیشرفته ترین ابزارهای تحریک مغزی و ترکیب آن ها با رویکردهای جدید، کاردرمانی و گفتاردرمانی، تحت نظر متخصصان حوزه مغز و اعصاب، تحریک مغزی، روانشناسی و روانپزشکی فعالیت خود را آغاز کرده و آماده خدمات رسانی به بیماران دمانس است. درمان یا بهبود اختلالات حافظه از طریق تحریک مکرر مغناطیسی مغز  rTMS یکی از رویکردهای جدید در درمان دمانس است.

کلینیک مربوطه

کلینیک افسردگی و دوقطبی

کلینیک افسردگی و دوقطبی آتیه درخشان ذهن در سال ۱۳۸۶ همزمان با شکل گیری کلینیک آتیه به منظور برطرف کردن و بهبود اختلالات خلقی از جمله افسردگی، فعالیت خود را آغاز کرد.

کلینیک افسردگی و دوقطبی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب

هدف ما از تشکیل این گروه در قالب یک مرکز جامع بهبود شرایط افرادی است که با انواع مختلف مشکلات اعصاب و روان، حسی، حرکتی، و مغزی (سکته مغزی، پارکینسون، صرع، افسردگی، وسواس و …) مواجه هستند.

کلینیک توانبخشی مغز و اعصاب

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت

از سبک دلبستگی خود آگاه شوید!

پدیده دلبستگی نخستین بار توسط جان بالبی شناسایی شد. بالبي معتقد بود كه روابط كودك با مراقبان (مـادر يا جانشين مادر) در سال هاي اوليه