والدین کودکان و نوجوانان دارای اوتیسم بخوانند

عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت

اختلال اوتیسم چیست؟

اختلال درخودماندگی یا اوتیسم، یکی از اختلالات طیف درخودماندگی و در واقع، معروف ترین آنهاست. موارد ذکر شده در زیر، عواملی هستند که در مورد اختلالات این طیف، بین متخصصان به عنوان حقایقی علمی پذیرفته شده اند.

مشکلاتی که مانند درخودماندگی مرتبط با ناتوانی های تحولی هستند، دارای پایه ی نورولوژیکی و مغزی هستند و والدین در مبتلا شدن فرزندانشان به این اختلال مقصر نیستند؛ شروع این اختلال در پسران، چهار برابر دختران است؛ در امریکا، از هر ۱۶۶ کودک، یک نفر مبتلا به اختلال درخودماندگی ا ست.

شیوع این اختلال در ۳۰ سال اخیر، رشد بی سابقه ای داشته است. کودکانی که مبتلا به یکی از اختلالات

طیف درخودماندگی تشخیص داده می شوند، به درمانی به موقع و موثر نیاز دارند و در کار درمانی آنها نباید به هیچ وجه تعلل کرد.

رفتارهاي كودكان اوتيستیك اغلب براي والدين و درمانگران مشكل آفرين و ناراحت كننده است. اين رفتارها ممكن است نامناسب، تكراري، تهاجمي و خطرناك باشد و همين طور ممكن است شامل تكان دادن مكرر دست ها، حركت مداوم انگشتان، تكان دادن بدن به جلو و عقب، گذاشتن اشيا دردهان و يا كوبيدن سر به اشيا ديگر باشد.

همچنین كودكان اوتيستیک ممكن است به رفتارهاي خودآزاري مانند آسيب زدن به چشمان و يا گاز گرفتن دستان خود عادت داشته باشند. اين كودكان همچنين ممكن است نسبت به درد و سوختگي عكس العملي

نشان ندهند. گاهي كودكاني نيز مشاهده شده اند كه بدون دليل به ديگران حمله كرده اند. دلايل بروز اين رفتارها در كودكان اوتيستیك هنوز به طور دقيق يافت نشده است و بسيار پيچيده مي باشد ولي برخي از متخصصين معتقدند كه اختلالات در حواس پنجگانه كودك مي تواند باعث بروز اين رفتارها شوند و كودك با اين رفتارها مي خواهد اين حواس را ارضا كند.

اختلال در مهارت هاي ارتباطي نيز )هم كلامي وهم نوشتاري( مشكل مهمي در كودكان اوتيستیك مي باشد. آنها نمي دانند كه ارتباط چگونه برقرار شده و چه اهميتي دارد همچنين اين كودكان اغلب در شروع ارتباط و برقراري ارتباط دو طرفه مشكل دارند.

بسياري از این کودکان  نيز مشكلات گفتاري دارند و ممكن است هيچگاه در طول زندگي خود صحبت نكنند و يا اينكه دير شروع به صحبت كردن بكنند. بعضي از اين كودكان هم ممكن است از مهارت كلامي به شیوه ای  نادرست استفاده بكنند مثلا هر كلمه و يا جمله اي كه به آنها گفته مي شود را تكرار كنند )تكرار طوطي وار( و يا اينكه فقط از تک كلمات براي ارتباط استفاده مي كنند. البته بايد يادآور شد كه مشكلات ارتباطي مي توانند باعث بروز ناهنجاري هاي رفتاري شوند مثلا كودكي كه قادر نيست نياز خود را بيان كند ممكن است شروع به فرياد كشيدن و يا خودآزاري كند. روش هاي فراواني براي بهبود مشكلات اجتماعي، كلامي، اختلالهای حسی  کودکان طراحی شده است. برخي ازاين روش ها عبارتند از: ايِ بي اي، آموزش جزء به جزء، فلِور تايم، داستان هاي اجتماعي و بهبود مجموعه حواس پنجگانه.

مروری بر اختلال اوتیسم

در گذشته به ندرت در مورد نرخ خودکشی افراد دارای طیف اوتیسم صحبت می شد. اما تحقیقات زیادی از پنج سال پیش تاکنون بر روی این مسأله متمرکز شدند. هر چند که بروز رفتارهای آسیب به خود در کودکان و نوجوانان اوتیسمی با سطح بینش پایین تر نسبتاً شایع بود، اما در حال حاضر شواهدی در اختیار داریم که نشان می دهد رفتارهای خود تخریب گرایانه و اقدامات منجر به خودکشی در نوجوانان اوتیسمی باهوش تر هم رخ می دهد.

مطالعه ای در انگلستان و در سال ۲۰۱۴ نشان داد که از ۳۶۷ بیمار مبتلا به اختلال آسپرگر، ۶۶ درصد افکار خودکشی و ۳۵ درصد اقدامات یا برنامه های خودکشی را گزارش کرده اند. این میزان خودکشی بیش از میزانی است که به طور معمول در بیماری های روانپزشکی دیده می شود. در این مطالعه ۳۱ درصد شرکت کنندگان به افسردگی دچار بودند. افسردگی به عنوان یک پیش بین قوی برای بروز این افکار و برنامه های خودکشی به شمار می رود. همچنین در این مطالعه، محققان متوجه شدند افرادی که علائم اوتیستیک شدیدتری دارند، بیشتر احتمال دارد که افکار یا رفتارهای خودکشی داشته باشند. این مسأله می تواند توضیح دهد چرا افراد مبتلا به اتیسمی که بیشتر از علائم یا نقص خود آگاهی دارند، بیشتر در معرض خطر افسردگی و خودکشی قرار دارند.

عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت
عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت
عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت

سال گذشته میلادی مطالعه دیگری در کشور تایوان انجام شد که به دنبال کشف آن دسته از ویژگی های خاص اوتیسم بود که خطر بروز افکار و رفتارهای منجر به خودکشی در این افراد را افزایش می داد. آن ها ویژگی های اوتیسم را در چهار حوزه ارتباطات اجتماعی، زبان عمل گرایانه، رفتارهای تکراری و معاشرت پذیری تقسیم بندی کردند. پژوهشگران متوجه شدند که نقص در ارتباطات اجتماعی به میزان زیادی افکار و اقدامات خودکشی را در نوجوانی پیش بینی می کند. این میزان تقریباً دو برابر جمعیت عمومی است. آن ها همچنین علائم افسردگی را در سن ۱۲ سالگی در این مراجعان مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که نزدیک به یک سوم افکار و رفتارهای منجر به خودکشی از افسردگی ناشی می شود.

با توجه به همه این ها روشن است که افراد مبتلا به اوتیسم در معرض خطر بیشتری برای خودکشی هستند. علاوه بر این نوجوانانی که آگاهی بیشتری از تفاوت هایشان دارند و ارتباطات اجتماعی کمتری نشان می دهند، خطر بیشتری تهدیدشان می کند. ما می توانیم این خطر را با شناسایی و درمان افسردگیِ همراه با اوتیسم در اسرع وقت کاهش دهیم؛ همچنین از طریق تلاش برای بهبود روابط اجتماعی و مهارت های اجتماعی تا آنجا که امکان دارد. گروه های ارتقاء مهارت های اجتماعی و حتی روش های تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی می تواند به تسهیل برقراری ارتباطات اجتماعیشان کمک کند. از سوی دیگر، درمان اختلال اضطراب اجتماعی هم که اغلب در افراد مبتلا به اوتیسم وجود دارد بسیار مهم است. اضطراب اجتماعی بیشتر به توسعه تجربه های جدید در روابط اجتماعی این افراد لطمه می زند و منجر به اجتناب از موقعیت های اجتماعی می شود. همچنین باعث می شود تا هر گونه تمایل به دوست یابی یا بهبود مهارت های اجتماعی غیر قابل تحمل و دشوار به نظر برسد. اگر شما هم پدر یا مادر یک کودک دارای اوتیسم هستید از همین الان وقت را غنیمت بشمارید.